Gazete 58
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Google

Hastanenin Yer Teslimi Yapıldı

Hastanenin Yer Teslimi Yapıldı

Tarih 10 Ocak 2012, 10:58 Editör

Yıllardır sürümcemede kalan sonra da Yüksek Gerilim Hattının altına sokulan Eğitim Araştırma Hastanesinin sözleşmesinin imzalanmasından sonra dün yer teslimi de yapıldı.

Çedaş arazisi üzerinde tahsis edilen 160 dönümün yüksek gerilim hattının altında olması nedeniyle Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne uygun olmaması tartışmaları gündemdeki yerini korurken hastanenin yer teslimi yapıldı.

Sivas’a yapılması düşünülen 600 yataklı eğitim ve araştırma hastnesinin ihale bilmecesi Albayrak Turizm- Özburak İnşaat’ın ihaleyi alması ile çözülmüştü. Özburak İnşaat ve Albayrak Turizm girişimi masaya yatırıldı. Sözleşmenin imzalanması ile birlikte yer teslimi yapıldı.

ÇEDAŞ hizmet binası ve sosyal tesisleri ile lojmanlarının bulunduğu arazinin 65 dönümlük kısmına hastanenin yapılmasına karar verilen Bölge Hastanesinin yerinin sakıncalı olduğu daha önce bir çok kez vurgulanmıştı.

Bu probleme çözüm bulması noktasında çalışmalar yapması beklenilen şehrin idari amirlerinin, milletvekillerinin, meslek odası temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşlarının bu arazide bulunan ve Türkiyenin Keban’dan gelen ana elektrik akımının geçtiği ve 15 bin KW’lık bu manyetik tehlike karşısında sessiz kalması, bu yanlışın düzeltilmesi noktasında herhangi bir girişimde bulunmamaları bu arazi üzerinde ihalenin yapılması ve sözleşme imzalanarak yer teslimi yapılması oldukça şaşırtıcı bir durum oldu.

AKP iktidarının arazi zengini Sivas'ta yıllarca yer arayıp, bulamayıp yer olarak böyle bir alanı seçmesi tepkilere yol açmıştı. Alınan bilgilere göre 15 bin KW'lık bu yüksek gerilim hattının deplasman giderlerinin hastanenin yapım maliyetine yakın bir meblağ tutacağı noktasında uzman görüşleri var iken şehrin bakanının, milletvekillerinin, meslek odaları başkanlarının böyle bir yanlış karşısında sessiz kalmaları bu yanlışın düzeltilmesi konusunda girişimde bulunmamaları Sivas Kamuoyunca değişik yorumlara yol açmaktadır.

Yüksek gerilim hatlarının hastanede kullanılacak olan cihazlara zarar verecek olması endişeleri hala gündemde. Buna rağmen yeni bir yer belirlenmeyerek imzalara atılıp geri dönüşü olmayan bir sürece girildi.

AKP zihniyetinin yatırımları uygunsuz mekanlara yapmak gibi alışkanlıkları olduğunu yakın geçmişte ki Kütüphane polemiğinden de öğrenmiştik. "Yatırım kaçmasın" mantığı ile aceleci kararlar bu şehrin geleceği açısından sıkıntılar meydana getirmektedir. Tıpkı Adliye Binası'nın yer seçiminde yapılan yanlış Hastanenin yer seçiminde de yapılmıştır. Sivas'ta ki AKP zihniyetinin "denizi geçip derede boğulma" alışkanlıkları Sivaslılar tarafından onların ufuklarının ne kadar geniş(!) olduğununda bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

600 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi tamamlandıktan sonra 800 yataklı Numune Hastanesi buraya taşınacak.

Bu haber 1771 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sivas Gündem

SİDEMİR Evcil'e iade

SİDEMİR Evcil'e iade Yargıtay 9. Ceza Dairesi, suç işlemek amacıyla örgüt kurduğu iddiasıyla yargılandığı davada iş adamı Erol Eşrefoğlu...

17-25 Aralık operasyonlarını protesto edildi

17-25 Aralık operasyonlarını protesto edildi 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının yıl dönümü sebebiyle Sivas’ta CHP ve KESK basın açıklaması yaptı.
Cumhurbaşkanı nasıl olmalıdır?..05 Mayıs 2014

ANKET

Sivas Belediyesi'nin çalışmaları size göre nasıl?


Tüm Anketler

HAVA DURUMU

FACEBOOK

Tüm hakları saklıdır. Gazete58.Net©2010 İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi